Legutóbbi lapszámainkból/A Tisza-tónál már nem csak álmodnak

A Tisza-tónál már nem csak álmodnak

Interjú Magyar Csillával, Kisköre polgármesterével

Kisköre az Alföld egyik legmélyebb pontján lévő települése. Akárhonnan érkezünk, megközelítése nem túl egyszerű. Annak, hogy felkerestük a települést, mégis nyomós indoka volt. Kisköre első embere Magyar Csilla tavaly év végén elnyerte az Év Tisza-tavi polgármestere elnevezésű rangos kitüntetést. Bő évtizednyi menedzsertípusú településvezetői munkájának látványos gyümölcsei jelentkeznek a néhány ezres lélekszámú településen.

-Polgármester asszony harmadik folyamatos ciklusát kezdte el októberben településvezetőként. Hogyan sikerült ez, mikor annyi minden változott az elmúlt bő évtizedben?

-Nem gondolkodtam rajta sokat. Nyilván látják az emberek, hogy tenni akarunk a településünkért. Jó korban is vagyok, 38 évesen lettem polgármester, nem abban az életszakaszban vagyok jelenleg sem, amelyben némelyek már úgy gondolkodnak, hogy bizony a bölcsek köve náluk van, ez azonban tevékenységükre inkább korlátozóan hat. Mivel kiskörei vagyok 48 éve, itt élek, ezzel formabontóan el is mondtam a koromat. A helybeliek ismernek. Akik az erőmű kapcsán érkeztek a településre, azok is megismernek, hiszen édesapám foglalkozása révén, a gyermekkorom mondhatni összenőtt az erőmű építésével. Persze a tartós sikerhez nem szabad elhinni, hogy minden tudással mi rendelkezünk, nem lehetünk elbizakodottak. Az is fontos, hogy meg kell adni mindenkinek a tiszteletet, s ha emellett látják, hogy van erő, dinamika a tevékenységünkben, akkor ennek meg lehet a jutalma. Akkor talán az ember környezete is észreveszi, hogy ez nem hatalomról, nem pénzről szól, hanem elsősorban az alázatos munkáról.

-Úgy tűnik, hogy ezt a településen túl is észrevették, hiszen tavaly év végén egy rangos regionális elismerést vehetett át: Az Év Tisza-tavi polgármestere lett. Mit jelent ez Önnek?

-A Tisza-tó környezete 36 települést számlál, ezekről a településekről választják ki azokat a polgármestereket, akik valóban nem csak a saját környezetükért, hanem az egész Tisza-tóért sokat tesznek. Örülök annak, hogy tavaly engem választottak ki a rangos elismerésre, hiszen úgy látom, hogy valóban olyan történelmi léptékű fejlődésnek lehetünk tanúi a közeljövőben, ami nagyban meg fogja változtatni az egész Tisza-tó életét. Az első ilyen hatalmas beruházás majd 50 éve az volt, amikor elhatározták, hogy a településen létesül a vízierőmű: a Kiskörei vízlépcső. Azóta is itt működik a legnagyobb megújulóenergia-forrás. Most úgy látom, hasonló léptékű történelmi beruházás előtt áll nem csak Kisköre, hanem az egész Tisza-tó is. A kormányzat, a politika, vállalkozók, magánemberek, mindannyian azon dolgoznak, hogy a Tisza-tó olyan rangos hazai turisztikai desztinációkhoz nőjön fel, mint Budapest, a Balaton, a Mátra vagy akár a Bükk-hegység. Jó esélyünk van arra, hogy néhány éven belül a Tisza-tó is felkerüljön erre a hazai és nemzetközi turisztikai térképre. Ehhez jól kell együttműködnie az itteni településeknek, a megyéknek, illetve a kormányzatnak.

-A felemelkedést a betelepülő vállalkozások, termelőegységek képesek elhozni egy térségnek Az úthálózat fejletlensége azonban akadálya a fejlődésnek.

-Valóban botorság lenne térségünkről úgy beszélni, hogy ide kizárólag az ipar fogja a fellendülést elhozni. Természetéből adódóan a termelőegységek az autópálya közelségét részesítik előnyben, amikor telephelyet választanak. Nekünk viszont itt van az egyik olyan természeti értékünk, amelyet úgy hívnak, hogy Tisza. A folyó turisztikai fénykora a 80-as évektől tartott egészen a 2000-es évekig. Ebben az időszakban, aki csak tudta, kiadta lakását a falusi turizmus jegyében, a nyáron idelátogató vendégeknek. Efölött azonban láthatólag eljárt az idő. Hiszen elérhető közelségbe vannak már azok a környékbeli elérhető turisztikai attrakciók, amelyek sokszor jobb áron és magasabb színvonalon kínálják a szolgáltatásukat. A természetes igényszint is emelkedett az utóbbi időben. Akik ma a turisztikára áldoznak, bizony igényesebbek lettek, jobban megválogatják, hogy a pénzükért milyen szolgáltatási kínálatot vesznek igénybe egy-egy térségben, és oda utaznak. Ehhez kell nekünk is felnőni.

-Mik ezek a történelmi léptékű beruházások?

-Kiskörét most két kiemelt kormányprogram érinti. Az egyik már elérhető közelségben. Ha minden jól megy, akkor hamarosan foglalhatóak lesznek azok a tiszai nyaralóhajók, amelynek egyik báziskikötője Kiskörén lesz, a másik pedig Tokajban. A nyaralóhajók 4, 6, valamint 10 személyesek. A két bázis kikötő között pedig olyan kikötőpontok szerepelnek, ahol tetszés szerint megállhatnak, kiköthetnek a hajózó turisták. Az útvonal mellé pedig választhatóak lesznek olyan turisztikai csomagok, szolgáltatások, melyeket a lakóhajó utasai igénybe vehetnek. Megállhatnak akár strandolni, kerékpározhatnak a tó körül, vagy akár kiköthetnek egy jó étteremben elköltött vacsora kedvéért. Csoportok, családok vehetik igénybe a 10 db különféle méretű hajót.

-Kik vezethetik majd ezeket a vízijárműveket?

- Gyakorlatilag bárki. Előképzettség nem szükséges hozzá. Mindössze egy másfél órás tanfolyamot kell elvégezni a helyszínen, hogy a kapitány megszerezze a jogosultságot. A Mahart gondozásában működő hajók már Tiszafüreden vannak, májustól már foglalhatóak lesznek. Itt Kiskörén, a nyaralóhajók egyik bázispontján is komoly átalakításokat végeztünk a kikötőben. Terveink szerint a későbbiekben étterem, kilátó, egyéb kiszolgálóépületekkel bővül majd a partszakasz.

-Ez valóban nóvum, ami tényleg sok turistát vonzhat a Tiszához.

-Ez még nem minden! A nyaralóhajó projekten túl egy másik kuriózum is megvalósulás előtt áll Kiskörén. Ezelőtt hat évvel a Kötivízig gondozásában létesült a vízerőmű mellett egy úgynevezett ökológiai halátjáró. Ez a létesítmény az élő Tisza és a vízlépcső közötti 6-7 méternyi szintkülönbséget egyenlíti ki abból a célból, hogy a halak az ívási időszakban át tudjanak menni a Tisza-tóról a Tiszába. Amikor a turisztikai lehetőségeket átvizsgáltuk, az a lehetőség merült fel, hogy a halátjáró sodrási sebessége alkalmas lenne egy raftingpálya kialakítására. Révész Máriusz és csapata a vízügyes szakemberekkel egyeztetve álmodták meg ezt a kuriózumot: milyen fantasztikus élmény lehetne az Alföld közepén vadvízi kajakozni! Természetesen ilyen a világon nincs máshol, hogy egy sík területen hódolhatnak kedvenc sportjuknak a raftingolók. Elkezdték kidolgozni az ötletet: egy francia cég nyerte meg a tervezést. Úgy tudom, hogy a tervek és az engedélyek megvannak, ebben az évben pedig a kivitelezés is elkezdődhet.

-Említette polgármester aszszony a turizmus igényszintjének emelkedését. Tudjuk jól, hogy a turisztikai attrakciók mellé megfelelő minőségű szálláshelyek is szükségesek…

-Ez az egész Tisza-tó problémája. Ezen a területen kell valóban a legtöbbet dolgoznunk. Egy tiszafüredi szállodán túl, sajnos nincs más felsőkategóriás szálláshelyünk. Azért is beszélünk most erről, mert szeretnénk, ha ez nem maradna így. Várjuk a térségbe azokat a vállalkozásokat, amelyek olyan befektetői hozzáállással rendelkeznek, hogy mernek vetni, mondjuk így: kockáztatni a jövőbeli siker reményében. Ennek a sikernek az érdekében már sok mindent elkezdtünk: a strandok felújítása, a kiszolgálóépületek létrehozása mind-mind azt az elsődleges célt szolgálja, hogy a kor igényeinek megfelelő, családbarát szolgáltatások épüljenek ki nálunk és más helyeken is a Tisza-tó partján. Van végre egységes arculatunk, megjelenésünk is. Nem utolsó sorban a kormányzati szándékkal is szerencsés módon egybeesnek a mi helyi érdekeink. Ezért tárt karokkal várjuk azt a világot látott, új szemléletű vállalkozói kört, amely parterünk tud lenni a Tisza-tó és környékének igazi turistaparadicsommá változtatásában.

Kormos Ferenc


Kapcsolat

Cím: 5000 Szolnok, Szapáry út 19.
Telefonszám: 06 20 257 8797
E-mail: info@szolnokikoktel.hu

Minden jog fenntartva © 2020 KOKTÉL Magazin Szerkesztőség